Forcat Turke tani po granatojnë territore të kontrolluara nga kurdët në Siri,në krahinën Aleppo!

Loja e luftës dhe e ndeshjes së interesave mbi kurrizin popullit dhe njerzëve në Siri, tani sapo shkon e po bëhet ma e dukshme.Observatoriumi sirian për të drejtat e njeriut ka njoftuar se forcat Turke kan granatuar pjesë të krahinës siriane Aleppo e të cilat gjenden nën kontroll të forcave Kurde.

Turkey-artillery

Ramy Abdel Rahman drejtues i kësaj organizate për të drejtat e njeriut ka njoftuar se ,granatat turke kan goditur pjesë të Aleppos,përfshirë Menagh të cilën para pak kohësh e kishin marrë nën kontroll forcat e Kurdëve sirian.përcjell AFP.

Ankaraja zyrtare e konsideron partinë Kurde PYD dhe forcat e saja YPG ,krahë të partisë punëtorëve të Kurdistanit PKK,e cila ka bërë kryengritje në Turqi,kështu që me të edhe këto për të jan “terroriste”.
Burimi Kurd ,për AFP ka thënë se Turqia ka granatuar një aerodrom me rëndësi strategjike në Menagh,të cilin forcat Kurde e moren të mërkuren.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close