R.I.P Umberto Eco.Ndrroi jetë Novelisti dhe filozofi italian me famë botërore

Umberto Eco,një nga ata të mëdhenjtë e shekujve e sidomos atij të kaluarit ka ndrruar jetë të premten në moshën 84 vjeçare.Autor i veprës së njohur “Emri i trëndafilit”,novelist,dhe filozof italian.
Familja e tij ka lajmrue se ai ndrroi jetë në shtëpi duke mos dhënë detaje të tjera.

ECO

Ai ishte autor i shumë veprave si :Ishulli i një dite më parë, Lavjerrësi i Fukoit, Baudolino, Varreza e Pragës,por romani i tij i parë “Emri i trëndafilit” të cilin e shkroi në vitin 1980 atij i solli famë botërore,me të cilën vepër ai fitoi një varg shpërblimesh.Përderisa kjo vepër e Ecoo ishte shitur në më shumë se 30 milion exemplare dhe përkthyer në 47 gjuhë.

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close