Qeveria Bullgare e ka miratuar ti dërgoj trupat e saj si mbështetje misionit të NATO në Turqi

Qeveria Bullgare e ka miratuar ti dërgoj trupat e saj si mbështetje misionit të NATO,në forcim të siq thuhet ,hapësirës ajrore turke,njoftojnë mediat lokale.
Ushtarët Bullgar fillojnë me 1 mars misionin e tyre 6 mujor,shkruan dnevnik.bg.image bullgarr

Pas takimit të qeverisë BUllgare ministri i mbrojtjes Nikolai Nentchev ka thënë se nuk bëhet fjalë për pilot,dhe se ushtarët bullgar do të ofrojnë vetëm ndihmë teknike misionit të NATO,duke përfshirë edhe kontroll monitorues.
Vendimi i NATO për ta forcuar sigurinë në hapësirën ajrore turke,është marrë menjëherë pasiqë Turqia rrëzoi avionin ushtarak Rus “Su-24” në nëntorin e kaluar.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close