Ja arsyet pse duhet ta përdorni kanellën,për çdo ditë

Kanella futet në radhen e atyre mëlmesave që ndihmon të kemi një shnet të mirë.kjo gjë tashmë vetëm se dihet.Dhe ka disa lloje nga kanella,dhe më i miri për shnetën tonë është ai që vie nga cejloni/ShriLanka Cinnamomum verum.Mirpo tek ne sigurisht gjendet varianti kinez Cinnamomum burmannii i cili nuk është edhe aq shërues sikur ai nga Shrilanka!

kanella
Ja arsyet pse kjo mëlmesë është e dobishme që të konsumohet për ditë:

-Është plot antioksidantë.Ata jan të domosdoshëm për trupin tonë në luften kundër radikalëve të lirë të cilët e dëmtojnë trupin.Antioksidantët ngadalsojnë plakjen dhe mbrojnë nga shumë sëmundje.

-Ka cilësi kundër ndezjev dhe ndihmon kundër infeksioneve të ndryshme,gjithashtu nxitë regjenerimin e indeve të dëmtuara.

-Zvoglon rrezikun e shfaqjes së sëmundjeve të zemres sepse zvogëlon nivelin e kolesterolit të keq dhe trigliceridit i cili mund të dëmtojë enët e gjakut,dhe shton nivelin e kolesterolit të mirë i cili e shkatërron atë të keqin.

-Rregullon metabolizmin në atë mënyrë që e përmirëson ndjeshmërinë në hormonin insulinë i cili është përgjegjës për metabolizmin e karbohidrateve dhe yndyrën në trup,si dhe për transportimin e sheqerit nga damarët në qeliza.

-Ulë nivelin e sheqerit në gjak sepse një përbërës i kanellës ndikon në qeliza në atë mënyrë që imiton insulinën.Kjo në mënyrë përmbajtësore përmirëson absorbimin e glukozes në qelizë,vetëm se ka veprim më të ngadaltë se sa insulina .

-Ka ndikim pozitiv në sëmundjet neurodegjeneruese të cilat karakterizohen me humbje progresive të struktures dhe funksionit të qelizave në tru.dy nga këto sëmundje më t shpeshta jan ,Alzheimer,dhe Parkinson.

-Mbron nga kanceri,zvogëlon shumimin e qelizave kanceroze në atë mënyrë që pengon rritjen e enëve të gjakut në tumorë,të cilët pa këta nuk mund të përhapen me shpejtësi normale,rezulton nga hulumtimet në kafshë.Shkencëtarët mendojnë se kanella ka veprim toksik në qelizat e kancerit dhe i vret ato.

-Ndihmon në luftë kundër infeksioneve këpurdhore dhe bakteriale.Për këtë meritor është cinamaldeidi,përbërësi kryesor aktiv i kanellës.I cili me sukses shëron infektimet e traktit raspirator të shkaktuara nga krpudhat.

-Mbronë nnga kariesi dhe zvogëlon erën e keqe.pikërisht duke iu falenderuar veprimit antimikrobik ,shkatërron mikroorganizmat dhe ndalon rritjen e tyre.

-Ndihmon në humbjen e kilogramëve,e sidomos,efikas është në kombinim me mjaltin.Zieni gjysmë luge kanellë dhe gjysmë me mjaltë në pak ujë,diku 1,5 dcl.Gjysmën nga kjo pine në mëngjes në luksh të zbrazët,ndërsa gjysmen tjetër para se të flini gjumë.Përsëriteni proceduren për çdo ditë

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close