Arkeologët kanë zbuluar një degëzim të ri të Udhës së Mëndafshtë

E famshëme për lehtësimin e një shkëmbimi të pabesueshëm të kulturës dhe mallrave në mes të Lindjes dhe Perëndimit, udha e lashtë e mëndafshtë mendohet të ketë përvijuar nëpër distanca të gjata horizontale dhe të ultësirave ​​e maleve dhe fushave në shkretëtirën Gobi. Por prova të reja arkeologjike të fshehura në një varr të ngritur tregon se ajo gjithashtu ka përvijuar në lartësi të larta të Tibetit-në një krah të panjohur më parë të udhës tregtare.

87D0C259-5D87-4C3D-97E7E826793CE9F3 (1)
Zbuluar në vitin 2005 nga murgjit, varri 1,800-vjeçar gjendet 4.3 kilometra mbi nivelin e detit në qarkun Ngari të Tibetit. Kur gërmimet filluan në vitin 2012, ekipi hulumtues ka shqyrtuar faqen për të qenë i befasuar kur ka gjetur një numër të madh të mallrave esenciale kineze brenda. Ngarkesa na jep idenë se tregtarët po udhëtonin nga Kina në Tibet përgjatë një dege të Rrugës së Mëndafshit që ishte humbur në histori.
“Rezultatet janë mahnitëse”, thotë Houyuan Lu, një archaeobotanist në Akademinë Kineze të Institutit të Gjeologjisë Shkencave dhe Gjeofizikë në Pekin. Në mesin e objekteve të tjera, arkeologët zbuluan pjesë të holla prej mëndafshi të endura me karaktere kineze wang Hou (që do të thotë “mbret” dhe “princeshë”), një maskë prej ari të kulluar, dhe enëve qeramike dhe bronzi.
Ata gjithashtu ishin të befasuar nga ajo që dukej si buds çaj. Dokumentacioni më i hershëm për çaj në Tibet daton që në shekullin e shtatë pas Krishtit, por këto sythe mond të jenë 400 deri në 500 vjet më të vjetëra. Për të konfirmuar identifikimin, Lu dhe kolegët e tij analizuan komponentet kimike të mostrave dhe sasive të mjaftueshme të zbuluar të caffeine dhe theanine, një lloj i aminoacideve të bollshme në çaj. Për më tepër, shenjat kimike e gishtave dhe mbetjeve nga çaji ishin të ngjashme me ato të çajit gjetur në varrin e një perandor kinez të dinastisë Han që datojnë për 2.100 vjet më parë, dhe që të dy do të mund të gjurmohen si të varieteteve të çajit të rritur në Yunnan të Kinës jugore. “Kjo sugjeron fuqimisht se çaji [i gjetur në varrin tibetian] erdhi nga Kina”, thotë Lu. Gjetjet janë botuar kohët e fundit në raportet shkencore.
Kontaktet e tilla të hershme mes Tibetit dhe Kinës “, tregojnë për një komponent të lartë të Udhës së Mëndafshit dhe Tibetit që ka qenë lënë pas dore në masë të madhe”, thotë Martin Jones, një archaeobotanist në Universitetin e Kembrixhit. Të dhënat kontribuojnë që të krijojmë një pamje të Udhës së Mëndafshtë, të cilën Perandoria Osmane ka mbyllur në shekullin 15, ishte një rrjet të tre-dimensional që jo vetëm ka përshkuar distanca të mëdha lineare por edhe ka shkallëzuar malet e gjata.
Studime të tjera, gjithashtu, kanë dokumentuar shenjat e tregtisë përgjatë shtigjeve malore në Azi nga që nga 3000 B.C.-udhëve tënjohura tani si udhë Malore të Korridoreve Azisë së mbrendshme. “Kjo tregon se malet nuk janë pengesa”, thotë Rowan Flad, një arkeolog në Universitetin e Harvardit. “Ato mund të jenë përçues efektive për shkëmbimin e kulturave, ideve dhe teknologjive.”

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close