Korea e Veriut thërret për negociata me Shtetet e Bashkuara

SEOUL, 4 prill (UPI) – Një muaj pas miratimit të sanksioneve të thella në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, Koreja e Veriut po bën thirrje për bisedime me Shtetet e Bashkuara.

north korea

Pheniani lëshoi një deklaratë të gjatë me anë të Komisionit të Mbrojtjes Kombëtare të saj, duke bërë thirrje për fund të armiqësive, raportoi Yonhap.

“Ruajtja e stabilitetit është më urgjente se sa sanksionet e njëanshme, dhe duke siguruar negociatat mund të gjejmë një zgjidhje më të mirë se presioni i pamatur ushtarak”, Koreja e Veriut, thotë në deklaratë.

Deklarata shënon një largim nga retorika luftë-nxitëse nga Koreja e Veriut në shkurt dhe mars, kur media shtetërore kërcënuan për ta kthyer Seulin në “pluhur” dhe sugjeroi për të vra presidentin e Koresë së Jugut Park Geun-hye.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close