Advertisements

“Ishte Zvicrra.Jo Kosova” shkruan Gazeta Zvicrrane tagesanzeiger

Redaktori i sportit në tagesanzeiger e përditshme zvicrrane shkruan për pranimin e Kosovës në UEFA dhe në shumë raste edhe ia huqë,për gjëra që kanë të bëjnë me politikë dhe të tjera edhe pse një redaktori të një gazete të madhe të një vendi mik sikur Zvicrra ndoshta nuk do ti lejohej.

tages anzeiger
Ai akoma flet për “Autonomi” edhe pse Kosovën tashmë e kanë njohur shumicë e vendeve Europiane dhe botërore,si dhe shpalljen e Pavarësisë e quan të një anshme.
“Debati ishte i nxehtë,e taborret ishin të ndara.Në njëren anë Kosova e vogël,e cila ttë vite pas shpalljes së “njëanshme” të pavarësisë nga Serbia dhe akoma është duke pritur njohje ndërkombëtare.Në anën tjetër Serbia,e cila secilën formë të autonomisë të ish provincës së saj dëshiron ta ndalojë.Dhe megjithatë Kosova më 2014 shte pranuar nga Komiteti ndërkombëtar Olimpik.

Gazeta më tutje prshkruan pak a shumë rrjedhen edhe të kërkesës së Kosovës për pranim si dhe debatin e zhvilluar dje në Kongres.Por ai Hashim Thaçin e bënë “President të Federates” dhe jo të Kosovës!
Dje,Uefa e shqyrtoi kërkesen për pranim të Kosovës në familjen e Futbollit,dhe Kongresi i Federates Kontinentale nuk e kishte lehtë.Tomoslav Karadzic,presidenti i federates serbe të futbollit,kolegëve të tij në Kongres ua kishte tërhequr vërejtjen,”Thuani jo kësaj qështje e cila është e motivuar politikisht,jo një ndarjeje”.
Megjithate me 28:24 vota të deleguarit votuan në një votim të fshehtë për Kosovën.Kjo mënyrë e të votuarit ishte propozuar nga SFV Federata e Futbollit Zvicrran.

“Çfarë lajmi për fansat tonë” shkruan kryetari i Federatës së futbollit të Kosovës (Kryetari i Kosovës,vër.Jonë) në Facebook e tij.

Aty pastaj përmenden edhe Albert Bunjaku i cili kishte marrë pjesë në Kampionatin Botëror më 2010 me Zvicrrën si dhe Alban Pnishi und Mergim Brahimi nga GC (Grasshopper Club Zürich).
Më poshtë shkruhet se si Kosova tani mund të bëhet edhe anëtar i FIFA-s më 13 Maj.E cila ishte këshilluar nga gjyqi sportiv që Gjibraltarin ta pranoj në gjirin e sajë gjë që e cila vetëm sa i ka shtuar gjasat e Kosovës për tu pranuar në këtë federatë.
“Anëtarësimi në FIFA megjithate është një Politikum-parasëgjithash për shkak të mënyrës së votimit.FIFAS i takon të vendosë,nëse lojtarët me rrënjë nga Kosova,gjithsesi do të mundeshin ta ndrrojnë federaten,edhe nëse ata vetëm se kanë luajtur për ndonjë nga reprezentacionet tjera.Sipas FIFA tani për tani kjo nuk është e mundur.Por tani do të shtrohet petja e lejeve që bëjnë përjashtime.Mu sikur në vitet e nëntëdhjeta pas shkatërrimit të ish Jugosllavisë.Nga FIFA nuk ka prononcime për këtë”.
“Për federaten Zvicrane nuk do të jetë diçka që nuk ka relevancë kjo gjë.Nëse Fifa do të bënte përjashtime atëhere,lojtarët me prejardhje Kosovare si Valon Behrami, Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka oder Shani Tarashaj edhe pse kanë luajtur deri në 40 lojëra për Zvicrrën,do të mund ta ndrronin federatën,dhe me Kosovën të merrni pjesë në kualifikime për Kampionat Botëror.
Nuk përjashtohet se ata do ta bënin këtë.Por ka argumente të mira për Zvicrren.Në të shumten e rasteve këta lojtar nuk posedojnë shtetësi kosovare,nga ana tjeter ekipi zvicrran iu ofron atyre një perspektivë më të mirë.Një infrastrukturë futbolli në Kosovë,gati se nuk egziston.Dhe në fund të fundit edhe Behrami në një prononcim për Tagesanzeiger.ch e kishte thënë qartë se ndrrimi i reprezentacionit nuk vjen në pyetje.”Ishte Zvicrra e cila ka bërë punë për neve,e cila ka investuar për ne.Zvicrra, jo Kosova”.”.
Më së keqi do ta godiste Shqipërinë mendon kjo gazetëGjysma e lojtarëve që luajnë për Shqipërinë tani do të ishin në gjendje të luanin edhe për Kosovën.

Përktheu e përshtati nga gjermanishtja:Xhelil Arifi/Proinformacion.com/

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close