Kaki-Molla Japoneze dhe dobitë shëndetsore që sjell ajo

Ky frut nga Lindja e Largët,i quajtur edhe Kaki,i vjetër të pakten me aq sa dihet me mijëra vjet,jo vetëm që është i shijshëm por edhe me vlera shendetësore të pakrahasushme.

Molla Japoneze,siç quhet edhe ndryshe, në të parë të kujton patligjanin/domaten kur fillon me u pjekë,por kur ju e preni atë do ta shihni se në të vërtetë ajo është frut i lëngëshëm që përmbanë veti shëndetsore si vitaminë C dhe pak kalori.

kaki

Mendohet se mund të përdoret/konsumohet për shërimin e shumë sëmundjeve
– Sëmundjeve të zorres (kapsllëk, gjendjeve inflamatore dhe infeksionet e zorrëve, tretjes së çrregulluar dhe zbrazjes sidomos gjatë udhëtimit apo ndryshimeve klimatike)
– Sëmundjet e stomakut (në stomakut të ftohur, gastroenteritit, dispepsit)
– Për trajtimin hemeoroidave (parandalon kapsllëk dhe është e dobishme për zorrë)
– Sëmundjet e mëlçisë dhe fshikëz ,fshikëzen e tëmthit (merret për shkak të mëlçisë yndyrore, funksionit të dobët mëlçisë, sekretimit të ulët të gjëndrres biliare)
– Nëse e ziejmë frytin, atëherë trajtojmë diarrenë me të
– Fruta i thata i pjekur i mollës japoneze është ilaç i mirë për trajtimin e komplikacioneve me bronke dhe veçanërisht për kollë të thatë (duke marrë pluhurin e mollëve të thata)
– pipa të rinj të degëve veprojnë si një astringent dhe stiptik
– Lëngu i freskët i këtij fruti ndihmon në trajtimin e presionit të lartë të gjakut
– Sëmundje nervore.Vepron si qetësues për nerva, e cila relakson dhe forcon)
– Forcon sistemin imunitar.

Përgatitur nga proinformacion.com

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close