Advertisements

Kaki-Molla Japoneze dhe dobitë shëndetsore që sjell ajo

Ky frut nga Lindja e Largët,i quajtur edhe Kaki,i vjetër të pakten me aq sa dihet me mijëra vjet,jo vetëm që është i shijshëm por edhe me vlera shendetësore të pakrahasushme.

Molla Japoneze,siq quhet edhe ndryshe në të parë të kujton patligjanin kur fillon me u pjekë,por kur ju e preni atë do ta shihni se në të vërtetë ajo është frut i lëngëshëm që përmbanë veti shëndetsore si vitaminë C dhe pak kalori.

kaki

Mendohet se mund të përdoret/konsumohet për shërimin e shumë sëmundjeve
– Sëmundjeve të zorres (kapsllëk, gjendjeve inflamatore dhe infeksionet e zorrëve, tretjes së çrregulluar dhe zbrazjes sidomos gjatë udhëtimit apo ndryshimeve klimatike)
– Sëmundjet e stomakut (në stomakut të ftohur, gastroenteritit, dispepsit)
– Për trajtimin hemeoroidave (parandalon kapsllëk dhe është e dobishme për zorrë)
– Sëmundjet e mëlçisë dhe fshikëz ,fshikëzen e tëmthit (merret për shkak të mëlçisë yndyrore, funksionit të dobët mëlçisë, sekretimit të ulët të gjëndrres biliare)
– Nëse e ziejmë frytin, atëherë trajtojmë diarrenë me të
– Fruta i thata i pjekur i mollës japoneze është ilaç i mirë për trajtimin e komplikacioneve me bronke dhe veçanërisht për kollë të thatë (duke marrë pluhurin e mollëve të thata)
– pipa të rinj të degëve veprojnë si një astringent dhe stiptik
– Lëngu i freskët i këtij fruti ndihmon në trajtimin e presionit të lartë të gjakut
– Sëmundje nervore.Vepron si qetësues për nerva, e cila relakson dhe forcon)
– Forcon sistemin imunitar.

Advertisements

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.

%d bloggers like this: