Ftoni, ky frut që Pengon infeksionet ,dhe …

Pa dyshim fruta të shëndetshëm edhe të pëlqyer,ftojtë jo vetëm se japin armë të mirë por janë përplot vitamina si B1,B2,C dhe me provitaminë A.
Për shkak të sasisë së madhe të fibrave dhe pektinës dhe vlerës së ulët të kalorive (vetëm 57 kalori për 100 g), nutritionistët rekomandojnë këtë fruta në mënyrë specifike për zonjat që duan të ruajnë vijën e hollë të trupit.

Këto fruta përmbajnë edhe kalium, natrium, zink, hekur, bakër, tanine dhe acide organike.
Frutat mund të hahen të freskëta, por shpesh përdoren për përgatitjen e gjësë së ëmbël, lëngjeve, oshafe, gjemit dhe rakisë sëmirënjohur.
Përveç të qenit ushqyes, ky frut përdoret ndër shekuj si bar sherues.
Lëngu nga ftoni freskon dhe forcon membranën e mukozës së zgavrës gojes, stomakut dhe zorrëve, lehtëson kollën, astmen dhe diarrenë akute.

Nga ana tjetër, taninet dhe mukusët që përmbanë këtë fryt parandalojnë sëmundjet infektive.
Ftoni i pjekur dhe i zier është veçanërisht i rekomanduar për inflamacione të fytit dhe mukozave të stomakut, si dhe për trajtimin e anemisë.

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close