Advertisements

Biberi i zi dhe vetitë shëruese të tij

Për biberin keni dëgjuar.Por ma shumë për atë të kuqin sepse edhe përdoret ma së shumëti ai i kuqi ,për pasul e gjellëra të ndryshme.Por a e dini se ka edhe lloje të tjera biberash?
Sigurisht se por ma të njohurit janë ai i kuqi,i ziu i bardhi dhe i gjelbërti.E sipas expertëve ky lloj ushqimi është i mirë për shëndetn tonë e sidomos për stomakun dhe zorrët!

Por sipas mjekëve alternativ ma i miri nga llojet e biberit është ai i ziu,i cili ka veti shëruese,ndersa përfitohet nga tharja e biberit të gjelbërt në diell.Kjo melmesë ka prejardhje nga India,përderisa në Greqinë e vjeter përdorej edhe si mjet për ndrrim të mallit.
E në Romen e vjeter ,nga koha e Perandorisë Romake pasuria matej me sasinë e biberit.
Biberi i zi është burim i shkëlqyeshëm i manganit ,hekurit, dhe vitamines K.Gjithashtu njihet për atë se nxitë oreksin,shpejton tretjen,eleminon bakteret në lukth/stomak,dhe pozitivisht ndikon në shnetin e zorrëve.Është i shkëlqyeshëm në parandalimin e fryrjes së stomakut dhe krijimin e gasrave.Përveç kësaj, piper i zi stimulon sekretimin e acidit klorhidrik në stomak që është i nevojshëm për tretjen e proteinave dhe ushqyesve të tjerë.

Biberi stimulon djersitje dhe urinim. Njerëzit që luftojnë me kile të tepërta duhet të hanë biber të zi më shpesh, sepse shpejton metabolizmin dhe djegien e kalorive.
Kur je i ftohtë, pija e shkëlqyer është biber i zi në kombinim me verën e kuqe të zier. Nëse ju bëni çaj nga biberi dhe disa bimë mjekësore, ju do të merrni një ilaç natyral për kollën.

Me piper të zi ju mund të ulni nivelet e kolesterolit në gjak dhe kështu të reduktoni rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Piper gjithashtu mund të ndihmojë në shmangien e sëmundjeve kardiovaskulare dhe të problemeve të mëlçisë.
Biberi i zi shpesh perdoret ne preparatet kozmetike sepse eshte i shkelqyer ne eliminimin e zbokthit.Dhe nëse e shpëleni gojën me pak ujë, kripë dhe piper disa herë në javë, ju do të parandaloni sëmundjet e dhëmbëve dhe dhimbjet e dhëmbëve.
Është ma mirë ta blini në kokrra dhe ta bluani vet ma pastaja.

 

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close