Advertisements

Qyteti misterioz antik i cili u fundos qëllimshëm nga kinezët

Loading...

Ndërsa bota ka miliarda vite egzistence ,patjeter se fshehe të kaluar të bujshme në tokë të cilat presin zbulimin.
Fshehur në thellësitë e liqenit Qiandao në Kinë qëndron një qytet i mrekullueshëm i fundosur. Tempujt e tij të zbukuruar dhe monumente të gdhendura në mënyrë të përkryer ruhen në mënyrë të përkryer, një kapsulë kohore e veçantë e Kinës Perandorake.

Qyteti, i njohur si Shi Cheng, gjendet 140 metra nën ujë në provincën Zhejiang, 250 kilometra në jug të Shangait. Ndërtuar gjatë dinastisë Lindore Han , ndërtesat historike datojnë në shekullin e 2-të.
Emri i saj përkthehet lirshëm në “Lion City”, por pasi qyteti mbretëror u mbyt dhe u harrua deri kohët e fundit, Shi Cheng në kohë është quajtur “Atlantisi i Lindjes” (sipas ishullit mitik nënujor).
Por ndryshe nga Atlantis, Shi Cheng nuk iu nënshtrua thellësive nën rrethana dramatike apo misterioze. Qyteti u përmbyt qëllimisht në vitin 1959 për të krijuar Digën Xin’an, të ndërtuar për të fuqizuar një hidrocentral.

Sipas BBC, gati 300,000 njerëz u zhvendosën për projektin, disa prej të cilëve kishin familje që kishin jetuar në qytet për shekuj.
Ajo ishte lënë e paprekur dhe e pazbuluar për dekada me radhë deri në vitin 2001 kur qeveria kineze vendosi të shihte se çfarë kambetur nga metropoli i humbur.
Interesi për këtë qytet të lashtë të ngrirë në kohë u rrit kur Qiu Feng, një zyrtar lokal i ngarkuar me turizmin, prezantoi idenë e përdorimit të Shi Cheng si një destinacion për klubet e zhytjes. “Ne ishim me fat. Sapo u zhytëm në liqen, gjetëm murin e jashtëm të qytetit dhe madje morëm një tullë për ta provuar, “tha ai.

Më vonë u zbulua se i gjithë qyteti ishte i paprekur, duke përfshirë trarët prej druri dhe shkallët. Ekspeditat zbuluan se qyteti kishte pesë porta hyrëse, në krahasim me katër tradicionale, sipas BBC-së, dhe rrugët e saj të gjera kishin 265 hark që shfaqin veprën e gurit të ruajtur të luanëve, dragonjve, fenikave dhe mbishkrimet historike.
Sot, është një atraksion popullor për turistët me operatorë zhytjeje që merren me zhytje të rregullta midis prillit dhe nëntorit kur uji është më i ngrohtë.
Ka plane për të rritur potencialin e tij të turizmit duke ndërtuar një tunel lundrues në të gjithë liqenin.
Qyteti ka tërhequr gjithashtu interes për arkeologët dhe një ekuipazh filmash ka qenë në vend për të regjistruar ruajtjen e rrënojave të humbura.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close