Advertisements

Dow Jones -Indexi industrial amerikan për here të parë mbi 25.000 poena

Loading...

Ekonomia amerikane sikur ka marrë krahë.Për herë të parë në histori, Mesatarja Industriale Amerikane e Dow Jones ka thyer limitin prej 25,000 pikësh pas botimit të të dhënave më të mira të punësimit në SHBA.

Dow Jones , pas hapjes së woll street, u rrit me 0.7% në 25.088 pikë, indeksi i zgjerimit S & P 500 u rrit me 0.5% në 2.726 pikë dhe Technological Nasdak me 0.2% në 7.080 pikë, raporton AP.
Tregjet e aksioneve evropiane gjithashtu u rritën, me indeksin francez KAK duke kërcyer 1.6 përqind, DAX gjermane prej 1.5 përqind dhe britanikët FTSE 100 me 0.3 përqind.
Dollari u rrit në 112.79 jen nga 112.52 jen e djeshme dhe euro në 1.2083 dollarë nga $ 1.2018.

US “light” oil (WTI) u rrit shtatë centë në 61.70 dollarë për fuçi në Nju Jork dhe Detin e Veriut “Brent” nga shtatë centë në 67.77 dollarë për një fuçi në Londër.
Në Azi, indeksi japonez Nikei u rrit 3.3 përqind dhe Hang Seng me 0.5 përqind.
Në sektorin privat amerikan, 250,000 vende pune u hapën në dhjetor, një rritje prej më shumë se 185,000 në nëntor, sipas të dhënave të agjencisë private të rekrutimit ADP.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close