8 shqiptarë të arrestuar në Shqipëri e Belgjikë,bandë grabitësish

Loading...

ATSH/ – Task Forca “Anti Skifter” pranë Policisë së Shtetit e krijuar për të luftuar grupet kriminale që kryejnë vjedhje të pronës në vendet e Bashkimit Europian, ditët e fundit në bashkëpunim me organet ligjzbatuese të Belgjikës, Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krimet e Rënda, Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë dhe Komisariatin e Policisë Krujë ka organizuar dhe finalizuar operacionin policor ” Picasso”.

Gjatë një konference të përbashkët për shtyp, Sokol Kalani, Shef i Task Forcës “Anti-Skifter” në Policinë e Shtetit, Prokurori i Krimeve të Rënda, Besnik Muçi dhe prokurori belg i çështjes Peter Pereboon bënë të ditur detaje nga ky operacion.

Një operacion ndërkombëtar mes Policisë së Shtetit, Prokurorisë së Krimeve të Rënda dhe organeve ligjzbatuese belge, janë 8 të arrestuar në Shqipëri e Belgjikë, anëtarë të një grupi kriminal në fushën e vjedhjeve.

“Të ndaluarit dyshohet për pastrim të produkteve të veprës penale vjedhja e kryer në kuadër të grupit strukturuar kriminal. Gjatë kontrollit në banesat e tyre janë gjetur sende që dyshohet se janë vjedhur në Belgjikë”, deklaroi Kalani.

Në zbatim të letër porosisë të dërguar nga autoritetet ligjzbatuese belge në datat 28-29 mars në Shqipëri u ndaluan shtetasit:, Ilmi Vila, Alerio Dushku dhe Albert Arra.

Ndërsa në Belgjikë u arrestuan pesë persona, Arbër Llulla, Deiv Bulku, Ardit Skeja, Agron Hyseni dhe Flori Saliu

Bizhutë ata i tregtonin në Belgjikë, ndërsa një pjesë tjetër të tyre i trafikonin edhe në Shqipëri ku më pas i shisnin. Një pjesë të parave që fitonin nga shitjet, i dërgonin në Shqipëri.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close