Bruksel:Sot raund i ri bisedimesh Kosovë-Serbi në nivel expertësh

Loading...

Sot në Bruksel do të mbahet një raund i ri i bisedimeve Kosovë-Serbi në nivel expertësh ,siç njoftohet.
Është paraparë që temat që do të diskutohen në Bruksel do të jenë zbatimi i marrëveshjeve të arritura mbi Energjinë, urën në Mitrovicë, lirinë e lëvizjes dhe menaxhimin e integruar të kalimeve administrative si dhe Bashkësinë e komunave serbe (Zajednicën”.
Delegacionit të Kosovës do ti prij Avni Arifi ndërsa atij serb ,Drejtori i Zyrës për Kosovën ,Marko Gjuriç.

BE ka thënë se është e nevojshme të përshpejtohet diskutimi i zbatimit të marrëveshjeve ekzistuese në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës. Për këtë qëllim, thuhet se delegacionet teknike do të takohen çdo dy javë në Bruksel.
Raundi i mëparshëm i bisedimeve të ekspertëve u zhvillua më 26 dhe 27 shkurt në Bruksel dhe me këtë rast, përfaqësuesit e Beogradit dhe Prishtinës nuk ishin deklaruar për mediat,pas përfundimit të bisedimeve.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close