Çfarë ndodhë me qelizat yndyrore kur humbim në peshë?

Loading...

Zakonisht besohet se, kur humbim peshën, indet e yndyrore kthehen në energji. Megjithatë, shkencëtarët në Universitetin e Uellsit të Ri Jugor theksojnë se kjo nuk është aspak e vërteta.
Është e vërtetë, sipas Ruben Mirman dhe Profesor Enry Brown, se indet e yndyrës konvertohen në dioksid karboni dhe uji.
Mirman dhe Brown intervistuan 150 doktorë, nutritionistë dhe trajnerë personalë për të gjetur se çfarë mendojnë për humbjen e peshës.

Vetëm tre të anketuar kanë dhënë përgjigjen e saktë, duke deklaruar se yndyrat konvertohen në dioksid karboni dhe ujë, shkruan Independent.
“Dioksidi i karbonit nxirret jasht ndërsa uji ëirohet nga trupi nëpërmjet djersitjes dhe urinës”, argumentojnë Mirman dhe Brown.
“Nëse humbisni 10 kg, 8.4 kg lirohet përmes mushkërive, ndërsa mbetja prej 1.6 kg kalon në ujë.E vetmja mënyrë për të rritur me vetëdije sasinë e dioksidit të karbonit është që të aktivizoni muskujt tuaj. Ecja apo vrapimi është zgjedhja e duhur. “

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close