Çfarë nuk duhet bërë nëse keni dhembje në shpinë

Loading...

Çfarë i shkakton dhembjet në shpinë sidomos në pjesen e poshtme të saj?Stresi,mungesa e ushtrimeve,tendosja e muskujve ose ndonjë problem psikologjik.
E këto dhembje nese i keni juve ju nxisin që të qënroni në shtrat.Mirpo expertët thonë kjo është ajo më e keqja që ju s’do të duhej ta bëni.

Mu qëndrimi në shtrat shtrirë zakonisht rrit dhimbjen në shpinë, sipas Shoqërisë Gjermane për Ortopedi dhe Traumatologji (DGOU). Prandaj, në vend të qendrimit shtrirë, është e nevojshme të ecësh.
Për njerëzit që vuajnë nga dhimbja e shpinës rekomandohet çdo formë e aktivitetit fizik, thonë ekspertët. Stërvitja e moderuar lubrifikon nyjet, përmirëson dinamikën e shpinës dhe forcon muskujt.

Mjekët nuk rekomandojnë masazh dhe akupunkturë, por trajtime të tilla mund të përdoren si shtesë e aktivitetit fizik.
Nëse dhimbja është aq e rëndë saqë e bën të vështirë lëvizjen ose parandalimin e shtyllës së shpinës normale, ndihmësit e dhimbjes mund të japin lehtësim të përkohshëm.
Në rast se dhimbja në pjesën e prapme nuk ndalet, një specialist duhet të konsultohet për të përcaktuar nëse shkaku i tyre është një problem serioz, siç është fraktura ose prolapsi i diskut.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close