EHF ka pezulluar Federatën e Hendbollit të Serbisë për shkak të ndërhyrjes së shtetit në turneun ku do luante edhe Kosova

Loading...

Pas asaj ku shteti serb ndërhyn në një ngjarje sportive duke anuluar ndeshjen në mes të Kosovës dhe Serbisë në kuader të turneut kualifikues për  Kampionatin Botëror U20,i cili po mbahej në Serbi Federata Evropiane e Hendbollit (EHF) pezulloi Federatën e Hendbollit të Serbisë dhe suspendoi juniorët serb nga kualifikimi për Kupën e Botës.

 

EHF ka lëshuar këtë deklaratë:

-Si rezultat i një ndërhyrjeje nga autoritetet qeveritare në Serbi, ndeshja kualifikuese e Kampionatit Botëror U20 në mes të Serbisë dhe Kosovës të planifikuar për në 23 mars (ora 16:00) nuk mund të luhej.

Duke pasur parasysh çështjet e sigurisë rreth ndeshjes dhe këshillat e autoriteteve policore në vend, ngjarja e kualifikimit ishte zhvendosur tashmë në kompleksin e Qendrës Sportive Kovilovo të Beogradit nga vendi i origjinës në Kragujevc, Serbi.
Për të siguruar sigurinë e të gjithë atyre që përfshiheshin në këtë ngjarje, ndeshja duhej të luhej pas dyerve të mbyllura dhe pa praninë e spektatorëve dhe përfaqësuesve të medias.

Në rrethanat e anulimit të ndeshjes dhe dështimit të Serbisë për të luajtur ndeshjen, EHF ka vendosur që ekipi kombëtar serb të jetë i përjashtuar nga pjesëmarrja e mëtejshme në gara.
Bazuar në informacionin në dispozicion të EHF, ndeshjet e mbetura midis Norvegjisë, Sllovakisë dhe Kosovës pritet të luhen pa ndonjë problem tjetër.
Orari i ndeshjeve të mbetura, pa pjesëmarrjen e Serbisë, mbetet i pandryshuar për ngjarjen tre-ditore.
EHF mbetet në kontakt me përfaqësuesit e saj në Beograd, si dhe zyrtarë të Federatës së Hendbollit Serb.

http://www.eurohandball.com/article/30404

/Proinformacion.com

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close