Fizikanti vizionar Stephen Hawking vdes në moshën 76 vjeçare

Loading...

Stephen Hawking,Njeriu që u çmua si një nga kokat më të mençura të këtij dhe shekullit të kaluar,vdiq në moshen 76 vjeçare.

Ai vdiq në paqësisht në shtëpinë e tij në Cambridge në orët e hershme të së mërkurës, njoftojnë nga familja e tij.
Shkencëtari britanik ishte i famshëm për punën e tij me vrimat e zeza dhe relativitetin, dhe shkroi disa libra shkencorë të njohur, përfshirë një histori të shkurtër të kohës.
Në moshën 22-vjeçare, Prof Hawkingut iu dha vetëm disa vite për të jetuar pasi u diagnostikua me një formë të rrallë të sëmundjes neurone motorike.

Sëmundja e la atë në një karrige me rrota dhe në masë të madhe nuk mund të fliste përveçse përmes një sintetizuesi zëri.
Në një deklaratë, fëmijët e tij, Lucy, Robert dhe Tim, thanë: “Ne jemi thellësisht të pikëlluar që babai ynë i dashur vdiq sot.

“Ai ishte një shkencëtar i madh dhe një njeri i jashtëzakonshëm, puna dhe trashëgimia e të cilit do të jetojë për shumë vite”.
Ata vlerësuan “guximin dhe këmbënguljen” e tij dhe thanë se “shkëlqimi dhe humori” i tij i frymëzonte njerëzit anembanë botës.
Një libër ngushëllimi do të hapet në Gonville dhe Caius College në Kembrixh, ku Prof Hawking ishte një mik.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close