Advertisements

Kjo është ajo çfarë ndodhë me trupin tonë nëse pimë kafe në stomak të zbrazët?

Kafja si zakonisht pihet në mëngjes për t’u “zgjuar” nga gjumi,por edhe në kohë të ndryshme gjatë pauzave ditore.Dhe ajo është e mirë në përgjithësi për ne për shkak se përmbanë antioksidante.Por nëse konsumohet në stomak të zbrazët atëhere mund të jetë edhe e dëmshme.
Shkencëtarët kanë studiuar atë se çfare ndodh në stomak pasi në n’tesëll pimë një nga pijet më të preferuara në botë, pavarësisht nëse është e ashtuquajtur turke, variante instant ose me qumësht.

Ata erdhën në këto përfundime:

-Rrit nivelin e acidit në stomak

Kafe në një stomak bosh rrit prodhimin e acidit klorhidrik, i cili është i keq për njerëzit me gastrit dhe kanë një nivel të rritur të acidit stomak. Kjo është arsyeja pse rritet rreziku i rritjes së ulçerave dhe rritja e gastritit kronik, sindromi i zorrëve të irrituar dhe rritja e refluksit stomakor.

 

-Bëhemi me ankth dhe më të ndjeshëm ndaj stresit

Kafe ndikon në rritjen e stresit të hormoneve të rinj të kortizolit, veçanërisht nëse ju pini atë në stomak bosh. Ushqimi qetëson trupin dhe zbut efektin negativ të kafesë, me kusht që të jetë ushqim i shëndetshëm.

 

-Ul nivelin e hormonit të lumturisë

Kafeina pengon prodhimin e serotoninës, një neurotransmetues përgjegjës për ndjenjën e kënaqësisë dhe lumturisë. Disavantazhi i saj është shkaku kryesor i depresionit dhe sëmundjes mendore.
Megjithëse pasi ta keni pirë pijen tuaj të preferuar në stomak bosh, së pari ndjeni një disponim të shpejtë dhe i cili brenda një ose dy orë do të bjerë.

Nëse pini kafe disa herë në ditë, sekrecionet e serotoninës do të fillojnë të varen nga faktorët e jashtëm dhe jo nga aktiviteti i trupit./Pi

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close