Komunistët rus ankohen se këto ishin “Zgjedhjet më të pista ndonjëherë…”

Loading...

Pas zgjedhjeve të djeshme për president të Rusisë kanë filluar të arrijnë edhe ankesat e para nga subjekte dhe kandidatë të cilët edhe siç është pritur kanë humbur kundrejt favoritit Vladimir Putin.
Kandidati i Partisë Komuniste të Rusisë në zgjedhjet presidenciale Pavel Grudinin tha se zgjedhjet për president të Rusisë ishin “të padrejta”.Ai tha se kampanja presidenciale ishte më e ndyra në tërë periudhën postsovjetike.

“Tashmë e qartë se zgjedhjet ishin të padrejta”, tha Grudinjan në një konferencë shtypi.
Ai tha se opozitari Aleksei Navalny, i cili nuk u lejua të kandidonte për shkak të dënimeve gjyqësore, tha se “dy ose tre herë mundej të votohej” dhe se raste të tilla u regjistruan në rajonin e Moskës.
Kreu i KPRF, Genadi Zyuganov, tha se sipas të dhënave të partisë Grudinini mori 2.5 përqind më shumë vota se sa njoftoi Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ).
Pra këtu qëndron edhe fakti i sjelljes së votuesve me autobusë dhe shtimi i votave të paqena me çdo kusht për të fituar numërin e nevojshëm për presidentin Putin,pas thirrjes së Navalnit opozitar për të bojkotuar zgjedhjet.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close