Kryeministri kinez Li Keqiang: Askush nuk përfiton nga lufta tregtare kinetzo-amerikane,

Loading...

ATSH/ – Kryeministri kinez Li Keqiang u shpreh të martën se lufta tregtare kino-amerikane nuk sjell përfitime për asnjë palë dhe se askush nuk mund të dalë i fituar nga kjo luftë, njofton CRI-ja.

Ai shprehu shpresën që të dy palët do të mbajnë qëndrime të arsyeshme dhe nuk do të veprojnë në mënyrë emocionale, duke shmangur kështu luftën tregtare.

Kreu i qeverisë kineze tha se “ekonomia e Kinës dhe ajo e ShBA-së janë përplotësuese të njëra-tjetrës në një shkallë të madhe dhe qëndrueshmëria e marrëdhënieve kino-amerikane është një lajm i mirë për të dy vendet dhe tërë botën”.

Ai theksoi se “vitin e kaluar, vëllimi i përgjithshëm i tregtisë kino-amerikane arriti një vlerë prej 580 miliardë dollarësh, duke u orientuar kryesisht nëpërmjet tregut dhe rregullave tregtare. Në të ardhmen, Kina do të zgjerojë hapjen në sektorin e shërbimeve, të përpunimit, të mallrave etj”.

“Pala kineze shpreson që edhe pala amerikane të lehtësojë kufizimet ndaj eksportimit të mallrave me teknologji të lartë e vlerë të shtuar të lartë në Kinë, gjë që është një mjet i rëndësishëm për ekuilibrimin e tregtisë kino-amerikane”, vazhdoi kryeministri kinez./ /G.S/ a.jor.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close