Advertisements

Kryeministri në interpelancë.Seanca dështon,LDK dhe VV lëshojnë mbledhjen

Loading...

Rekomandimet e partive politike opozitare nuk janë votuar për mungesë të votave sot në Parlamentin e Kosovës pas debatit të zhvilluar për interpelancen e kryeministrit Haradinajt rreth vendimit të tij për ngritjen e pagave të kabinetit qeveritar.

Ajo është komentuar ndryshe nga deputetët e partive përkatëse.Deputeti i AAK-së, Shkumbin Demaliaj, tha se duhet ta presin Kushtetuesen ta jap vendimin e saj. Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti ka thënë se Kuvendi duhet të shpërbëhet pasi që sipas tij shumica parlamentare nuk po i ka votat për të proceduar asnjë ligj.Hoti ka thënë se në rast se kështu vazhdon grupi parlamentar i LDK-së nuk do të marrin pjesë në asnjë votim. Pas kësaj të gjithë deputetët e LDK-së kanë lëshuar seancën e Kuvendit.

Edhe grupi parlamentar i Vetëvendosjes e ka lëshuar seancen.

Në mungesë të marrjes së vendimeve dhe në mungesë të kuorumit, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ndërpreu seancën.

Veseli thirri në takim të menjëhershëm shefat e Grupeve parlamentare për t’u konsultuar lidhur me rrethanat e krijuara në Kuvend.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close