Advertisements

Ky frut,vret shumë lloje sëmundjesh

Aronia-melanocarpa

Thuhet se Aronia është fruti ma i shëndetshëm në botë. Aronia është një lloj shkurre që rritet në pyje të lagështa. Përveç shijes, aronia është një detoksifikues i fuqishëm dhe mund të shkatërrojë faktorët që shkaktojnë kancer në trup. Frutat përmbajnë antioksidantë që mund ta mbrojnë trupin nga dëmtimi i radikaleve të lira dhe të parandalojnë sëmundje të shumta.
Hulumtimet kanë treguar se mund ta luftojë kancerin e mëlçisë, mushkërive, gjirit dhe zorrës së trashë, si dhe parandalon akumulimin e metaleve të rënda në trup.

Mënyra më e mirë për përdorimin e frutave është ngrirja (paketoni në kese 1 kg dhe shkrini sipas nevojës). Aronia ndjek mirë temperaturat e ulëta dhe mund të jetë lëng, kështu që ju nuk duhet të shqetësoheni për procesin e ngrirjes që shkatërron lëndët ushqyese. Kur frutat prishen, lëngu është më pak i hidhur, gjë që është një avantazh i madh.
Mënyra më e mirë për përgatitjen e lëngut nga aronia është një shtrydhëse frutash e perimesh ose një përpunues ushqimor. Nuk ka nevojë të shtoni asgjë në lëng, edhe pse disa njerëz e përziejnë me ujë atë. Lëngu duhet të konsumohet brenda 24 orëve. Ju mund të ngrini atë si frut, por mos harroni – një herë e shkrirë , aronia nuk duhet të ngrijë sërish.

Për rezultatet më të mira, ekspertët rekomandojnë që të pini një gotë lëng aronie në mëngjes para ngrënies. Njerëzit e sëmurë duhet ta bëjnë këtë para çdo vakti. Lëngu është plotësisht e sigurt për fëmijët, edhe pse doza e rekomanduar është ½ gote në ditë. Mbani lëngun nga aronia në një vend të errët dhe të ftohtë ose në frigorifer për ta parandaluar atë nga prishja.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close