Mitchell demanton mediat serbe: Nuk kam sjellur me vete asnjë plan

Loading...

Mediat beogradase ditëve të shkuara kishin shkruar se i dëeguari i Washingtonit Mitchell gjatë vizitës në Ballkanin Perëndimor do të sillte me vete një plan në lidhje me mardhëniet Kosovë -Serbi i cili parashihej ti dorëzohej presidentit serb Vuçiq.

Por ai gjatë vizitës së sotme në Prishtinë ka demantuar këtë gjatë konferences për shtyp të mbajtur pas takimit me presidentin Thaçi duke thënë se :”Nuk kam ardhur të paraqes kurrfare plani të posaqem.Do ti përkushtohem dialogut Kosovë-Serbi,dhe udhës së tyre drejt Bashkimit Europian”.
Ndihmëssekretari i Shtetit tha se përparimi i dialogut me Beogradin, si dhe ratifikimi i marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi është i nevojshëm për përparimin e Prishtinës në rrugën evropiane,duke shtuar se gjatë gjithë procesit,Amerika do të jetë pranë Kosovës./Pi

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close