Mos i skuqni votë me vaj luledielli.Ja pse?

Loading...

Votë/vezët e shpezëve-pulave kanë qenë dhe janë ende një nga ushqimet e preferuara të njeriut gjithëandej,ato jo vetëm se të mbajnë ushqyeshëm por edhe janë të shënetshme.
Ato përmbajnë rreth shtatë gram proteina, dhe janë një burim i madh i fosforit, selenit, riboflavin, acidit pantothenik ….

Megjithatë, kur gatuani, ju duhet të kujdeseni për yndyrën, ose vajin me të cilin i skuqueni ato dhe nutritionistët ju këshillojnë që të zëvendësoni vajin e lulediellit me vaj ulliri.
Kjo, përveç antioksidantëve thelbësorë që ne kemi nevojë, sepse luftojnë radikalët e lirë në trup, sigurojmë edhe një vakt shumë më të shijshëm.

Hulumtimet e mëparshme mbi ushqimet e shëndetshme kanë treguar se përgatitja e ushqimeve në vajin e perimeve nuk është zgjidhja më e mirë për shëndetin. Arsyeja është se kur ngrohim vajin, reagojnë me acidin dhe krijojnë substanca aldehide që janë të lidhura me një rrezik më të lartë të kancerit dhe sëmundjeve të zemrës.
Megjithëse vaji i ullirit është bimor, ngrohja e këtij vaji lëshon më pak aldehide, dhe ndërsa nxehet ma shpejtë , vezët do të skuqen më shpejt dhe do të marrin plotësinë e shijes.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close