Në cilën fazë po hyn bota ,Trump nënshkroi marrëveshjen kornizë për tarifë mbi çelikun dhe aluminine importuar

Loading...

Presidenti amerikan Trump kishte paralajmöruar se do fuste një tarifë prej 25 përqind mbi çelikun e importuar dhe 10 përqind mbi aluminin gjë e cila kishte shkaktuar reagime të ashpëra në botë.
Siç duket reagimet nuk i kanë bërë përshtypje atij dhe e ka nënshkruar marrëveshjen kornizë për këtë.Nga tarifa tani për tani janë përjashtuar Kanada dhe Mexiko.

Tramp beson se propozimi i tij mbron punëtorët e SHBA, të cilët kritikuan republikanët në Kongres, ndërsa aleatët amerikanë njoftuan se do të shikojnë në masën e diskutueshme.
Trump paraqiti tarifat në ditën kur 11 shtetet nënshkruan një Marrëveshje Gjithëpërfshirëse të Partneritetit të Transparencës (CPTPP), me qëllim eliminimin e barrierave në tregti.

Presidenti amerikan më herët shkroi në Twitter se Shtetet e Bashkuara duhet të mbrojnë dhe të zhvillojnë industrinë e saj të çelikut dhe aluminit dhe në të njëjtën kohë “tregojnë fleksibilitet të madh dhe bashkëpunim me ata që janë miq të vërtetë” dhe që trajtojnë Shtetet e Bashkuara në mënyrë të drejtë kur bëhet fjalë për tregtinë dhe ushtrinë./Pi

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close