Nga “cirku” i zgjedhjeve presidenciale ruse,Vladimir Putin fitoi 73.1% të votave

Loading...

Pas mbylljes së vendvotimeve dhe sipas sipas rezultateve të para paraprake të zgjedhjeve presidenciale në Rusi, Vladimir Putin fitoi 73.1% të votave, njoftoi Komisioni Qendror Zgjedhor i Rusisë.

Rezultatet bazohen në 30 për qind të votave të numëruara, por është e sigurtë se Vladimir Putin do të jetë presidenti rus për të katërtën herë.
Kandidati i Partisë Komuniste Pavel Grudinin është i dyti me 14.96%, i treti është kreu i Partisë Liberale Demokratike të Rusisë, Vladimir Zirinovski nga 6.73%, ndërsa në vendin e katërt është moderatorja televizive dhe aktivistja politike Ksenija Sobcak, e nominuar nga Iniciativa Qytetare me 1, 39%.

Këto rezultate nuk janë një surprizë, pritet fitorja e Putinit, ndërsa çështja kryesore e zgjedhjeve ishte nëse qytetarët e Rusisë do të dilnin në votime në numër të konsiderueshëm. Dalja ende nuk është shpallur, deri në oren 19 pjesëmarrja ishte 59.5%.
Duke marrë parasyshë se lideri kryesor opozitar Aleksej Navalni i cili vet nuk ishte lejuar të merrte pjesë në zgjedhje,kishte bërë thirrje qytetarlve rus të mos dilnin në për të votuar.Rgjimi i Putinit kishte marrë masa që sa më shumë njerëz të merrnin pjesë,duke i sjellur qytetarët me autobusë që të votojnë.Këtë shqetësim e kishte ngritur sot edhe vet Navalni .Do si do edhe fushata paraelektorale,edhe zgjedhjet ishin ma shumë një cirk politik në sherbim të një mandati të katërt me radhë për Putinin se sa vërtetë një fushatë dinjitoze për vendin e Presidentit!

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close