Përmbytje në Mal të Zi,edhe Ulqini i vërshuar nga uji

Loading...

Mali i Zi dje është ballafaqu me vërshime sidomos vendbanimet pranë bregdetit kanë qenë më të rrezikuarat.Të vërshuar dhe të goditur nga stuhia ishin edhe Tivari,Budva dhe Ulqini.
Një valë e mprehtë valësh e shoqëruar nga era jugore shkaktoi problem në Ulqin, sidomos në Ada Bojana, ku u ngrit edhe niveli i lartë i ujit të Bojanës.

Shtëpitë dhe restorantet u përmbytën përgjatë bregut të lumit ndërsa uji “përmbyti” plazhin e Madh të Ulqinit.
Disa fshatra në afërsi të Ulqinit, përgjatë lumit Bojana, pranë kufirit me Shqipërinë, janë prerë dhe mund të jenë të arritshme ekskluzivisht me anije .
Niveli i ujit të Liqenit të Shkodrës është rritur, dhe banorët e disa fshatrave rreth liqenit kanë frikë nga përmbytjet. Niveli i ujit në lumin Crnojević është 143 centimetra./Pi

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close