Advertisements

Pushojnë reshjet e borës ,por Kosova vazhdon të jetë e bardhë

Në Prishtinë reshjet e dëborës të gjatë 4 ditëve, që nisën në ditën e ardhjes së pranverës, në 20 mars, sot kanë pushuar, por kryeqyteti dhe Kosova vazhdojnë të jenë bardha edhe në ditën e pestë.

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës parashikon se në dy ditët e fundjavës do mbajë mot kryesisht i vranët dhe me intervale të shkurta me diell.

Vranësirat gjatë ditës do të shoqërohen me reshje të dobëta shiu, kryesisht ditën e dielë.

Temperaturat do të shënojnë ngritje të lehta, minimalet nga -3 deri -1 gradë Celcius, ndërsa maksimalet e ditës 3-6 gradë.

 Shtypja atmosferike do të shënojë rritje të vlerave mbi normalen.

Do të fryjë erë nga veriperëndimi dhe juglindja, e lehtë deri mesatare.

Javën  e ardhshme parashihet të ketë ngritje të theksuar të temperaturave në të dy vlerat ekstremale.

Advertisements
%d bloggers like this: