Putin e quan të pandalshëme, raketën ruse #Sarmat të testuar së fundmi

Loading...

MOSKË – Rusia ka testuar me sukses raketën e saj më të fundit ndër-kontinentale balistike, tha ushtria e ruse të premten.
Ministria e Mbrojtjes tha se nisja nga Plesetsk në Rusinë veriperëndimore testoi performancën e raketave Sarmat në fazën fillestare të fluturimit të saj.

Sarmat synon të zëvendësojë Voyevoda-n, e dizajnuar nga Sovjetikët, ICBM-në më të rëndë në botë që njihet si “Satan” në Perëndim.
Duke paraqitur Sarmat dhe një sërë armësh të tjera bërthamore më parë këtë muaj, Presidenti Vladimir Putin tha se këto raketa nuk mund të interceptohen.

Putini tha se Sarmati peshon 200 tonë metrikë dhe ka një rang më të lartë sesa Satani, duke e lejuar atë të fluturojë mbi Polin e Veriut apo Jugut dhe të godasë objektivat kudo në botë. Ai shtoi se Sarmati gjithashtu mbart një numër më të madh bërthamorësh, të cilët janë më të fuqishëm se ato të Satanait.
Presidenti rus gjithashtu tha se ICBM i ri përshpejton më shpejt se paraardhësi i tij, duke e bërë më të vështirë për një armik për ta kapur në fazën më të prekshme pas lançimit. Ai tha gjithashtu se Sarmat mund të mbante një sërë bërthamash të afta për të shmangur mbrojtjen e raketave./Pi

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close