Rusia i kërcënohet Maqedonisë për “Pasoja negative” nëse anëtarësohet në NATO!!

Loading...

Rusia s’pranë së përzieri në punët e brendshme të vendeve tjera.Regjimi i Putinit pasiqë ka humbur influencën në shumë shtete të Ballkanit përveq Serbisë,ka filluar një metodë tjeter të përzierjes dhe tani po përdor kërcënimin si mjet shantazhi.


Rusia ka paraljmëruar Maqedoninë për “pasojat negative nga anëtarësimi në NATO!”
Kjo u njoftua nga Ministria e Jashtme e Rusisë sot pas takimit të nënkryetarit të diplomacisë ruse Aleksandar Grusk dhe ambasadorit maqedonas në Moskë, Goce Karajanov.

“Palët kanë një qëndrim mbi situatën në rajonin e Ballkanit dhe pala ruse thekson se planet për përfshirjen e Republikës së Maqedonisë në NATO mund të kenë efekte negative në sigurinë rajonale dhe marrëdhëniet dypalëshe”, thuhet në deklaratë.

Thuhet se të dyja palët konfirmuan qëllimin e tyre për të vazhduar bashkëpunimin në fushat me interes të përbashkët, njofton Tass.
“Ata theksuan rëndësinë e ripërtëritjes së aktiviteteve të Komisionit Ndërqeveritar Ruso-Maqedonas për Tregti, Bashkëpunim Ekonomik, Shkencor dhe Teknik”, thuhet në deklarata./Pi

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close