Advertisements

Ka vdekur Milosh Forman ,legjendë e regjisë Hollivudiane

Loading...

Një nga regjisorët e mëdhenj holivudian që ka lënë gjurmë në kinematografinë amerikane dhe atë botërore ,Milosh Forman ka vdekur në moshën 86 vjeçare.
Regjisori Çek kishte vdekur në Shtetet e Bashkuara pas një sëmundje të shkurtë,kishte njoftuar bashkëshortja e tij.

“Largimi i tij ishte i qetë dhe gjatë gjithë kohës ai ishte i rrethuar nga familja dhe shokët më të ngushtë”, tha ajo për CTK.
Forman fitoi famë filmin “Fluturimi mbi folenë e qyqes” për të cilin ai fitoi Oskar, si dhe për “Amadeus”.
Ai u lind në qytetin Çaslav në vitin 1932, por u zhvendos në Shtetet e Bashkuara pas reagimit komunist kundër Pranverës së Pragës në vitin 1968.Qytetar amerikan u bë në vitet 70-jeta.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close