Advertisements

Kepët e reja dhe rëndësia e tyre për shëndetin tonë

Loading...

Kepët/qepët e reja ose pranverore ,janë konsumuar dhe konsumohen ende në popullin tonë,ndonjëhere ka qenë ushqimi kryesor përcjellës me bukën e njeriut tonë.Sidomos në kohët e mëhershme.
Dhe jo pa arsye,Sepse dobitë shëndetsore nga konsumimi i kepëve të reja janë të mëdha.
Është e dobishme për parandalimin dhe trajtimin e shumë problemeve shëndetësore – nga më të lehtat , të tilla si dhimbje e fytit ose ftohja deri tek të rëndat, të tilla si sëmundjet e zemrës ose ato kancerogjene.

Ajo përmban sasi të konsiderueshme të vitaminave A dhe C, dhe dallon veçanërisht nga një përqindje e lartë e vitaminës K.
Ka gjithashtu vitamina E dhe vitamina B-tiamina (B1), riboflavina (B2), niacina (B3), piridoksina (B6) dhe acid folik (B9).

Nga mineralet që përmbajnë kalium, kalcium, natrium, hekur, fosfor, squfur, magnez, krom dhe disa të vlefshme, e të rralla të pranishme në ushqimet e përditshme si seleni, mangani, flora dhe kobalti.

Quercetin është një tjetër përbërës i çmuar i kepëve të reja.
Ky pigment bimore nga grupi flavonoid ka një efekt të fortë antioksidant, antihistamine dhe anti-inflamator.
Ashtu si çdo perime e gjelbërt me gjethe,kepa e re përmban një pjesë të konsiderueshme të fibrave – në 100 g që përmbajnë 2.6 g fibra.

Por ajo çfare e bënë atë më të rëndësishme është kontributi i saj në parandalimin dhe kurimin e llojeve të slmundjeve të rënda,si ato të zemrës ,kancerit etj.
Prej kohësh është e njohur se kepët e reja kontribuojnë në reduktimin e rrezikut të zhvillimit të kancerit.

Një studim italian i botuar në magazinën of Journal of Clinical Nutrition tregoi një reduktim të ndjeshëm të rrezikut të kancerit në njerëzit, dieta e të cilëve përmbante sasi më të mëdha të kepëve.

Rezultatet e këtij studimi kanë gjetur një rrezik më të ulët në përqindjet në vijim:
56% e kancerit të zorrës së trashë
25% e kancerit të gjirit
71 për qind e kancerit të prostatës
73 për qind e kancerit ovarian
82% e kancerit esofageal
38% e kancerit të veshkave
54 për qind e kancerit pankreatik

Studime të tjera kanë gjetur se gratë që konsumojnë dy ose më shumë kepë në një javë kanë një rrezik 60 për qind më të ulët të kancerit të endometriumit.

Kepa e re ruan edhe sytë.

Kepa e re permban karotenoide, perfshire vitaminen A, lutein dhe zeaksantin, te cilat luajne nje rol kyç ne ruajtjen e shendetit te syrit.

Për shkak të mungesës së vitaminës A, arteria koronare, mund të zhvillohen verbëria e natës dhe çrregullime të tjera vizuale .

Konsumi i rregullt i këtij ushqimi mund të mbrojë syrin nga dëmtimet dhe për të parandaluar shfaqjen e degjenerimit makular, sipas ekspertëve në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Marylandit.

Përveç kësaj konsumimi i kepës së re mbron edhe zemrën.
Materialet që përmbajnë kepët e reja promovojnë qarkullimin, parandalojnë formimin e mpiksjes së gjakut dhe parandalojnë bllokimin e enëve të gjakut dhe trombozën.

Për shëndetin e enëve të gjakut, ka komponime veçanërisht të rëndësishme të squfurit që mund të parandalojnë shfaqjen e sëmundjeve kardiovaskulare, presionin e lartë të gjakut, si dhe goditje kardiake dhe në tru./Proinformacion.com

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close