Advertisements

Këto mënyra iu ndihmojnë të përballoni sëmundjen e refluxit gastroesofagial

Loading...

Sëmundja e zbrazjes gastroesofagiale , do të thotë kthimi i përmbajtjes nga smaku në ezofag,dhe bëhet fjalë për një gjendje të bezdisshme e cila jo vetëm që është problem shëndetsor por edhe pengesë për qetësi trupore.
ëSHTË një çrregullim që mund të shoqërohet me simptoma shumë të pakëndshme, të tilla si ankthi, shtrëngim dhe dhimbje gjoksi, vështirësi në gëlltitje, shkurtim dhe vështirësi në frymëmarrje, dhe urth – shije të hidhur dhe pjekje në fyt.

1. Ju lehtë mund të lehtësoni djegien nëse hani një copë bukë ose pini një gotë uji.

2. Bikarbonat natriumi është një ilaç popullor që ndihmon në eliminimin e simptomave të urthit, por përdorimi i shpeshtë ose i zgjatur nuk rekomandohet.

3. Menuja duhet të pasurohet me ushqime që lehtësojnë acidin në stomak, të tilla si oriz, bollgur ose çaj, dhe banane.

4. Relax sa më shumë që të jetë e mundur. Gjeni aktivitetin që ju pëlqen dhe mësoni të përballoni stresin, sepse nervozizmi mund të jetë shkaku i urthit.

5. Provoni çajin nga liri dhe shtoni fara liri tek ushqimet, sepse këto ushqime mbulojnë dhe lehtësojnë mukozën e stomakut.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close