Sofie:Thaçi takon kryeministrin grek Cipras

Loading...

ATSH/.- Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë qëndrimit në Bullgari, në kuadër të Samitit të Sofjes, që nis sot punimet u takua me kryeministrin e Greqisë, Aleksis Cipras, nga i cili kërkoi mbështetje për liberalizimin e vizave.

Gjatë takimit Thaçi dhe Cipras diskutuan rreth intensifikimit të bashkëpunimit në rajonin tonë dhe rritjes së shkëmbimeve ekonomike ndërmjet Kosovës dhe Greqisë.

Në një postim në Facebook, Thaçi shkruan se “nga kryeministri grek kërkova mbështetje edhe për procesin e liberalizimit të vizave dhe anëtarësimin e Kosovës në Bashkimin Europian”.

Thaçi do të marrë pjesë sot në takimin dhe konferencën e përbashkët të liderëve të shteteve të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor. Në kuadër të këtij samiti,  Thaçi do të zhvillojë takime bilaterale me liderë të ndryshëm shtetërorë.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close