Advertisements

Emri i ri i Maqedonisë është qesharak


ATHINË, Greqi – Greqia dhe Maqedonia arritën të martën një marrëveshje historike për t’i dhënë fund një mosmarrëveshjeje të të hidhur 27 vjeçare të emrit që e kishte mbajtur vendin më të vogël dhe më të ri jashtë institucioneve ndërkombëtare si NATO, njoftuan kryeministrat e të dy vendeve.

Alexis Tsipras i Greqisë dhe Zoran Zaev i Maqedonisë thanë se emri i ri i republikës jugosllave për qëllime vendore dhe ndërkombëtare do të ishte Republika e Maqedonisë Veriore. Maqedonia gjithashtu do të ndryshojë kushtetutën e saj për të reflektuar ndryshimin si pjesë e marrëveshjes.

Shtetësia e qytetarëve të vendit do të renditet në dokumentet zyrtare si “Maqedonas / shtetas i Republikës së Maqedonisë”.
Zyrtarët e NATO-s dhe të Bashkimit Europian përshëndetën përparimin, të cilin Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha se do të ndihmonte në konsolidimin e paqes dhe stabilitetit rajonal.

Greqia kishte kërkuar prej kohësh që fqinji i saj verior ndryshonte ose të modifikonte emrin e vet për të shmangur çdo pretendim për territorin dhe trashëgiminë e lashtë të rajonit në Greqinë veriore me emrin Maqedoni – vendlindja e mbretit të lashtë të luftës Aleksandri i Madh.

Përpjekjet e kryeministrave të tanishëm për t’i dhënë fund mosmarrëveshjes janë përballur me mospajtime në të dy vendet, duke çuar në protesta të mëdha nga kundërshtarët e një kompromisi, duke kërcënuar ndarjen e koalicionit qeverisës të Greqisë dhe duke shkaktuar një çarje mes kryeministrit dhe presidentit të Maqedonisë.

Dhe partitë kryesore opozitare në të dy vendet e hodhën poshtë marrëveshjen.
Zaev tha se marrëveshja do të nënshkruhet këtë fundjavë dhe një referendum i votuesve do të mbahej në vjeshtë.
Në një fjalim televiziv, Tsipras tha se 140 vendet që e kishin njohur shtetin e Ballkanit thjesht si Maqedoni tani do ta njohin atë si Republikën e Maqedonisë Veriore.

“Kjo arrin një dallim të qartë midis Maqedonisë greke dhe fqinjëve tanë veriorë dhe i jep fund irredentizmit që emri i tyre aktual kushtetues nënkupton,” tha ai. Ai shtoi se Maqedonia “nuk mund dhe nuk do të jetë në gjendje që në të ardhmen të kërkojë ndonjë lidhje me qytetërimin e lashtë grek të Maqedonisë”.

Duke folur në një konferencë shtypi në kryeqytetin maqedonas, Shkup, Zaev e përshkroi marrëveshjen si një “marrëveshje historike të shekullit”.

“Ne kemi zgjidhur një mosmarrëveshje prej dy dekade e gjysmë … që ka mbytur vendin”, tha ai, duke shtuar se marrëveshja “do të forcojë identitetin maqedonas”.

https://nypost.com/2018/06/12/macedonias-new-name-is-ridiculous/

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close