Advertisements

Kancelari austriak,Kurz:Gjatë presidencës sonë të BE-së do të promovojmë një “Europë që mbron”.

/ATSH-DPA/ – Kancelari austriak, Sebastian Kurz dekalroi sot se qeveria e tij do të përdorë presidencën e BE-së për ta bërë bllokun më të sigurt, duke shtuar se vendi i tij kërkon të jetë një ndërtues urash në BE dhe të reduktojnë tensionet brenda Europës.

Gjatë një fjalimi në një samiti në qytetin e Shladming për të shënuar çastin që vendi i tij merr presidencën e radhës më 1 korrik, Kurz deklaroi se qeveria e tij, gjatë periudhës gjashtëmujore, do të promovojë një “Europë që mbron”.

Kjo presidencë do t’i mundësojë qeverisë Austriake, të përbërë nga një kolaicion që përfshin ekstremin e djathtë FPO, mundësinë për të përcaktuar axhendën e saj ndërkohë që blloku po përballet me probleme në lidhje me fluksin e migrantëve dhe menaxhimin e kufijëve të brendshëm dhe të jashtëm.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close