Advertisements

Presidenti i Maqedonisë refuzon të nënshkruajë marrëveshjen me Greqinë për ndryshimin e emrit të vendit

ATSH-DPA/ – Presidenti maqedonas, Gorge Ivanov u shpreh se do të refuzojë të nënshkruajë marrëveshjen e dëmshme të arritur me Greqinë në lidhje me emrin e vendit të tij.

“Marrëveshja për emrin është një marrëveshje personale e kryeministrit, Zoran Zaev dhe ministrit të Punëve të Jashtme, Nikola Dimitrov”, tha ai.

“Kjo marrëveshje është e papranueshme dhe nuk do të lejoj ligjësimin e saj. Unë nuk do e nënshkruaj marrëveshjen me Greqinë.”, tha ai në një konferencë për median.

Komentet e Ivanovit erdhën vetëm një ditë pasi Zaevi dhe kryeministri grek, Aleksis Cipras njoftuan një kompromis në debatin 27 vjeçar në lidhje me çështjen e emrit të këtij vendi të vogël ballkanik, duke u shprehur se ranë dakord mbi emrin e ri të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close