Advertisements

SHBA i kërkon Turqisë të zgjedhë ,ose avionët amerikan F-35,ose armët ruse…

Loading...

Turqia si shtet me armatë të madhe ka nevojë për armatim të cilën e importon.Si zakonisht si vend i NATO-s më parë furnizohej nga Shetet e Bashkuara dhe vendet perëndimore .Por me ndrrimin e politikës nga ana e qeverisjes së Erdoganit i cili është orientuar nga Rusia,Turqia ka filluar të bëjë marrëveshje për blerje të sistemeve të shtrenjta ushtarake nga Rusia.
Para dy ditësh Turqia në një ceremoni në ShBA mori zyrtarisht dy avionët e parë luftarak 35A,prej 116 sa ka porositur në tërësi.

Por kjo festë mund të jetë e shkurtër. Pikërisht në të njëjtën ditë, Senati amerikan votoi një projekt-ligj në të cilin gjendet një amandman i cili bllokon blerjen e avionëve F-35 nga Turqia nëse Ankaraja nuk ka hequr dorë nga blerja e sistemit raketor rus S-400, për të cilin u ra dakord në fund të vitit të kaluar, shkruan Reuters.
Nëse ky propozim do të votohet dhe me të vërtetë do të bëhet një ligj, transferimi i F-35 në Turqi do të pezullohet derisa ministri i jashtëm i Turqisë të konfirmojë se shteti i tij nuk do të blej apo pranon sisteme raketore ruse.Gjë të cilën kohë më parë e kishte hudhur poshtë vet presidenti turk Erdogan./Proinformacion.com

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close