Advertisements

Shtypi zviceran-Blick:Duke iu falenderuar shqiponjës së dyfishtë ne ëndrrojmë lartësitë

Loading...

Shtypi zviceran e ka përcjellë fitoren e reprezentacionit të vendit helvetik kundër Serbisë me fjalë të cilat në të vërtetë në një farë mënyre janë atribute kontributit shqiptar në këtë fitore.


Vet titulli në ballë të Blickut është mëse domethënës ku thuhet “Duke iu falenderuar -Shqiponjave Xhaka dhe Shaqiri ne ndrrojmë lartësitë”.
“Granit Xhaka, zviceran me rrënjë kosovare, godet Serbinë në zemër. Së pari me barazim, pastaj me gëzimin me shenjën e shqiponjës e dyfishtë . Dhe Shaq që i gëzohet golit të e tij fitues pa fanelë!

Pas ndeshjes për TV zviceran kanë komentuar të dy golshenuesit:

Granit Xhaka pas ndeshjes në SRF: «Këto ishin emocione të pastra! Çfarë duhet të them. 15 minutat e para nuk kemi qenë fare në lojë. Serbia bëri një punë të mirë, kishte shumë shanse. Ishim në kabinë në gjysmë ore, duke bërtitur, jo të kënaqur. Dhe pastaj një reagim i tillë në gjysmën e dytë. Kjo skuadër sapo ka marrë një hap të madh përpara në fushën mendore. Kështu që ne mund të tregojmë një reagim kundër çdo kundërshtari. Incredible! 2: 1! Sot është vetëm një ditë e mrekullueshme! Për mua, sigurisht, një lojë shumë e veçantë. Mijëra njerëz, familja nga Zvicra, nga Shqipëria, nga Kosova më shkruan. Kjo fitore ishte për familjen time, e cila gjithnjë më përkrah. Gëzimi nuk ishte një mesazh ndaj kundërshtarit. Sinqerisht, nuk më interesonte … Kjo ishte për njerëzit që gjithmonë më mbështetën. Ata që nuk më lanë poshtë. Në atdheun tim, ku janë rrënjët e prindërve të mi. Ato ishin vetëm emocione të pastra. »

Xherdan Shaqiri pas ndeshjes në SRF: “Ne kemi treguar moral të madh dhe meritojmë të fitojmë. Që dikush pret diçka të vendosur nga unë, nuk është asgjë e re. Jam i lumtur me punën. Ju duhet të jeni në lojërat e mëdha. Dhe ne ishim atje si një ekip. Jam shumë i lumtur që unë munda t’i jap ekipit fitoren me një gol. Tek fishkëllimat kundër meje? Çfarë ishte atje për të dëgjuar ishte e pabesueshme. Ne vetëm dëshironim të bëjmë punën tonë dhe kjo është ajo që ne bëmë. Nuk ishte për politikën, por për futbollin. »

/Xh.Arifi/Proinformacion.com

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close