Japonia nuk ia arriti ta bëj senzacionin,humbi nga Belgjika në minutën e katërt shtesë

Një ndeshje futbolli shumë interesante e cila si e tillë edhe i përket një kampionati futbolli botëror,ishte ajo e sontmja në kuadër të FIFA Kampionatit Botëror që po mbahet në Rusi,Belgjikë – Japoni e cila u luajt në Rostov Arena.

Kush e kishte menduar se Japonia do arrinte në fazën e eliminatoreve.Në pjesën e parë Japonia dominoi Belgjikën ,favoritin absolut të hutuar dhe i shënoi dy gola me lojë ofansive dhe gola të bukur,Kraguchi 48′ dhe Inui 52′.

Por Belgjika në pjesën e dytë e tregoi kualitetin e saj dhe në minutën 69 Vertonghen ngushton rezultatin në 1:2 pastaj Fellaini në minutën 74″ barazoi në 2:2 për ti dhënë fund ënrrave të Japonisë Chadi ,në minutën plus 90-4′.

Edhe pse ishin krijuar parakushtet në pjesën e parë të lojës për një senzacion megjithate përvoja dhe cilësia individuale e lojtarëve të Belgjikës si dhe dëshira e madhe për të fituar lojën sollen rezultatin i cili ishte rezultat i kthimit në lojë në pjesën e dytë dhe futjen nën kontroll të saj./Proinformacion.com