Rakitic,heroi i Kroacisë që eleminoi mikpritësin Rusinë nga Kupa Botërore

Pas një loje të shkëlqyeshme të të dyja ekipeve ,me nuanca më të theksuara të ekipit kroat,në fund u mposht Ruaia dhe gjysmë finalja është komplet.
Një pjesë e parë plot shanse dhe gola nga të dyja palët ,po ashtu edhe një pjesë e dytë e tillë me shtesat dy here nga pesëmbdjetë minuta dhe për të përfunduar dramën e futbollit në penallti,të cilën e fituan kroatët ,për një triumf të madh.

Golat në stadionin e Sotschit i shënuan Tscheryschev,31′ për Rusinë,1:1 Kramaric për Kroacinë,1:2 Vida për Kroacinë dhe 2:2 për Rusinë shenoi Fernandes në minutën 115′.
Për të fituar në fund Kroacia nga gjuajktja më e mirë e penalltive./Proinformacion.com