Zaharçenko,lider i Republikës së vetshpallur proruse të Donetskut është vrarë nga një eksplozion

Lideri i të ashtuquajturës dhe vetshpallururës “Republika popullore e Donetskut”,Aleksandar Zaharçenko (42) është vrarë sot nga një eksploziv në një rfestoran në qender të Donjeckut.
Këtë e ka konfirmuar deputeti i këshillit Popullor të DNR.Vladislav Berdiçevski.

“Udhëheqësi i DNR u vra në një shpërthim në restorantin “Separ”, u tha Berdiceviç gazetarëve.
Administrata e udhëheqësit të DNR ka raportuar se Alexander Zaharçenko ka vdekur në një sulm terrorist, raporton “Sputnik”.Gjatë ditës ishte njoftuar se gjatë eksplodimit ishte plagosur edhe një ministër i kësaj qeverie të vetshpallur.

Kuptohet se për këtë moska zyrtare përmes zëdhënses Zaharova menjëherë është kujdesur që ta shpallë fajtorin e ai është “Kievi zyrtar”.
“Republika popullore e Donetskut”,është një krijesë artificiale seperatiste ruse në territorin e shtetit sovran të Ukrainës e cila pas okupimit rus dhe kryengritjes seperatiste ka marrë jeten e mijër ukrainasëve.

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close