Advertisements

Mbi 100 zjarre po djegin Shtetet e Bashkuar

Shtetet e Bashkuara po përballen me zjarre të mëdha të cilat po djegin gjithçka përpara tyre.Janë ndezur gjashtë vatra të reja zjarri ,me çka numëri i zjarreve aktive në pyjet e këtij vendi është rritur në 100,njoftojnë organet përgjegjëse.
Ata paralajmrojnë se mund të pritet që të shpërthejnë zjarre të reja nga goditjet e rrufesë.

Tani në terren ka më shumë se 30,000 njerëz, përfshirë zjarrfikësit nga Australia dhe Zelanda e Re, të cilët po punojnë aktivisht për të shuar zjarrin.
“Ne presim që më shumë zjarre të kemi sot,” tha një meteorolog nga Qendra Kombëtare e Ndalimit të Stuhisë në Oklahoma.
Ai mendon se reshjet e ulëta priten të ndiqen nga stuhitë e forta në zonën e maleve shkëmbore, ndërsa erërat e forta dhe lagështia e ulët priten në veriperëndim të Shteteve të Bashkuara.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close