Advertisements

Një meteor goditi tokën afër një baze ajrore amerikane në Grenlandë

Një meteor goditi tokën dhe shpërtheu me 2,1 kiloton fuqi, muajin e kaluar, por Forcat Ajrore të SHBA nuk e kanë përmendur ngjarjen.
Laboratori , Jet Propulsion i NASA-s konfirmoi një objekt me madhësi të papërcaktuar që udhëtoi 24.4 kilometra në sekondë goditi tokën në Grenlandë, vetëm 43 kilometra në veri të një baze sinjalizimi të hershëm raketor, Thule Air Base, më 25 korrik 2018.

Drejtori i Projektit të Informacionit Bërthamor për Federatën e Shkencëtarëve Amerikan, Hans Kristensen, ka shkruar në twitter rreth goditjes, por Forca Ajrore Amerikane nuk ka raportuar ngjarjen.

Z. Kristensen argumenton se është shqetësuese se nuk kishte paralajmërim publik nga qeveria amerikane për incidentin.
“Sikur të kishte hyrë në një kënd më të përafërt, do të kishte goditur tokën me forcë dukshëm më të madhe,” shkruan ai në Business Insider./Proinformacion.com


 

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close