Advertisements

Është shuar edhe një legjendë Hollywoodi,Burt Reynolds

Është shuar edhe një nga ato legjendat e Hollywoodit të shekullit të kaluar të cilat kanë ngelur si një relikt arti edhe këtë fillim shekulli.
Aktori i Hollivudit Bert Reynolds ka vdekur sot në moshën 83 vjeçare si rezultat i një sulmi në zemër në një spital në Florida.
Lajmi i vdekjes u transmetua nga menaxheri i Reynoldsit, Erik Kricer.

Aktori legjendë, karriera e të cilit ka qenë e gjatë për gjashtë dekada, me ngritje dhe rënie, u bë fmë i popullarizuar falë hiteve The Longest Yard, Smokey and the Bandit, The Cannonball Run) dhe Deliverance.
Ai u lind më 11 shkurt 1936. Ai ishte një sportist premtues: ai luajti futboll amerikan për një universitet shtetëror në Florida gjatë viteve të pesëdhjetë, por pas lëndimeve në një aksident me makinë, ai duhej të largohej nga ëndrrat e tij.

Ai që në kolegj regjistroi orët e aktrimit. Ai u zhvendos në Nju Jork dhe filloi të luante si aktor televiziv, rolet në seri Dan August ) dhe “Gunsmoke”. Ai debutoi në film në vitin 1961.
Me mustaqet markante, me pamje ngapak të ashpër të jashtme dhe aura të një “burri të vërtetë”, ai u bë sexy simbol kryesor seksual i viteve shtatëdhjetë.
Karriera e tij shpesh ishte e rrezikuar jo vetëm nga filmat e këqij, por edhe nga gjuha e tij e shprehur , periudha kur ai ishte i varuar nga tabletët dhe alkooli.
Ai mori nominimin e vetëm të Oskarit në vitin 1998 për “Boogie Nights”

Kohët e fundit ai u bashkua me kuartetin e Quentin Tarantino, një herë në një kohë në Hollywood, ku luajti George Span, pronar i një ferme të përdorur nga sekti i Charles Manson.

Ai ishte i martuar me koleget Judy Karn nga 1963 në 1965 dhe Loni Anderson nga 1988 në 1993. Me këtë, ai e adoptoi djalin Quinton, fëmija i tij i vetëm.

/Proinformacion.com

 

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close