Advertisements

Gjermani- Alternativa për Gjermaninë (AFD),zhvendos Social demokratët (SPD) në vendin e tretë

Alternativa për Gjermaninë (AfD) ka kapërcyer Socialdemokratët e qendrës së majtë (SPD), në një sondazh të martën, disa ditë pas disa prej protestave më të dhunshme të krahut të djathtë radikal që vendi ka parë në dekada.

Rreth 6,000 mbështetës të AfD dhe anti-islam PEGIDA u bashkuan me protesta në qytetin lindor të Chemnitz të shtunën, pas demonstrimeve të tjera javën e kaluar, pas një vrasje fatale më 26 gusht. Dy imigrantë u arrestuan për vrasjen.

Një sondazh i opinionit të INSA të martën e vuri AfD-në deri në gjysmën e një pikë përqindjeje në 17 përqind, me SPD-në, të cilët ndajnë pushtetin me konservatorët e kancelares Angela Merkel, duke rënë me të njëjtën sasi në 16 përqind. Blloku konservator i Merkelit ishte 28.5 për qind.

Testi i ardhshëm zgjedhor i Gjermanisë vjen më 14 tetor kur aleatët bavarezë të Merkelit përballen me një sfidë të madhe nga AfD për qeverinë e shtetit.

AfD, partia e tretë më e madhe në zgjedhjet e vitit të kaluar dhe opozita kryesore, kapën për vrasjen e një gjermani 35 vjeçar në Chemnitz dhe arrestimet e mëvonshme të një siriani dhe irakiani për të rritur kritikat për politikën e Merkelit për politikën e dyerve të hapura për azilantë.

Prokurorët thanë të martën se po kërkonin një të dyshuar të tretë dhe Der Spiegel raportoi se kishte dyshime rreth identitetit të të dyve tashmë të ndaluar.
Merkel,e cila është kritikuar për qëndrimin e heshtur gjatë ditëve të protestave, planifikon të vizitojë qytetin, tha një zëdhënës. Nuk është caktuar data e vizitës.

Imaget treguan skinheadsat në protestat e javës së kaluar duke ndjekur emigrantët nëpër rrugë, duke hedhur shishe dhe fishekzjarre, dhe duke bërë përshëndetje naziste, të paligjshme në Gjermani.

Thirrjet janë ngritur për agjencinë e brendshme të inteligjencës për ta vendosur AfD nën vëzhgim.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close