Advertisements

HISTORIA NE NJE KOHE TE SHKURTER NA RRESHTOI RASTESISHT NE KRAHUN E GABUAR!

Shkruan Sulejman Abazi Neshaj

I kemi dhene vlera qyteterimit perendimor ne shekuj. 
Nje dite ata qe sot na shikojne edhe me cudi, “si nje mbetje arkaike e kohes”, do te kerkojne rrenjet e tyre gjenetike ne trojet ilirike.

Lidhja dhe miqesia jone me perendimin nuk eshte dicka e rastesishme.
Ajo ka njemije lidhje ne nenevetedijen shoqerore e kombetare te shqiptareve si pasardhes te popujve te lashte ilirik dhe me tej, te vendosura me kohe.

Ato duhet te funksionojne edhe sot, te ushqehen per te miren tone kombetare, kunder dhjetra rrymave anarkiste me ftytyra te gjithellojeshme, qe po sulmojne ashper gjenezen tone, te financuara nga Orienti.
Ne kemi qene pagan dhe mbijetesa na ka detyruar te respektojme cdo besim, te reflektojme shpirtin tone human, paqesor, tolerant, si pikat me te forta te nje kombi te qyteteruar. Ketu po na godasin me forte, te ideologjizuar deri ne damare, nje shpure antishqiptaresh me gjak te perzjere.
Historia per nje kohe te shkurter na rreshtoi rastesisht ne krahun e gabuar.

Por ajo korrigjon, sepse guri rendon ne vendin e tij.
Harrojne anarkistet bizantine dhe kjo bande neoliberalesh, se jane kalimtare dhe do te shkrihen, perballe nje vetedije dhe qendrese gjenetike, qe nuk vjen nga leksionet, marrezite dhe lajthitje filozofike, por nga nje tradite me rrenje te thella, qe nuk mund te shkulet me kurre.
Jemi afer edhe larg trojeve tona shqiptare, te shperndare ne te gjithe boten.
Do te dime sot e ne te ardhmen, te plotesojme nje amanet hyjnor. Kemi detyrimin moral dhe kombetar t’i shprehim gjerat ne vije te drejte.
Kjo na nderon me shumë.

 

 

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close