Advertisements
 

Jo,uji i ftohtë nuk është i mirë për organizmin

Uji është i pazavëndësueshëm për organizmin tonë.por shumë nga ne nuk dëshirojmë që atë ta pimë me temperaturë dhome,por të ftohtë nga frigoriferi e nganjëhere edhe akull,sidomos në verë.Por sa është mirë për organizmin që të pihet i tillë?

Pirja e ujit të ftohtë shkakton dhimbje në stomak, duke e bërë të vështirë procesin e tretjes pas ngrënies.
Ekspertët argumentojnë se pirja e ujit të ftohtë ul temperaturën e trupit dhe ngadalëson tretjen dhe rrjedhjen e gjakut në organe.

Sipas studimit, pirja e ujit të ftohtë mund të jetë shkaku i migrenës, ndërsa mjekësia kineze thotë se mund të prishë gjithë sistemin e tretjes, nëse pini ujë të ftohtë ose pije të ftohta në përgjithësi me një vakt të nxehtë sepse krijon një çekuilibër në stomak.

Ajo që ne të gjithë bëjmë gjatë muajve të verës është pimë pije të ftohta, por kjo ne na bën më të etur, prandaj rekomandohet të pihet pije e vakët ose të ngrohtë gjatë motit të nxehtë, kështu që ne mund të ndjehemi më pak të etur “.

Loading...
Advertisements

Editor

Next Post

Çfarë tha senatori amerikan Johnson për mardhëniet në mes të Kosovës dhe Serbisë ,para takimit me Vuçiqin

Mon Sep 10 , 2018
Senatori amerikan Ron Johnson i cili sotpritet të takohet me presidentin e Serbisë në Beograd,është prononcuar në lidhje me mardhëniet Kosovë Serbi dhe pikëpamjet e administratës amerikane për këtë. Ai ka thënë ,siç njofton Zëri i Amerikës ,se gjetja e një zgjidhje nuk është i lehtë dhe ka shtuar se […]
është portal informativo-edukues pa tendencë senzacioni .I themeluar si projekt privat ,për të mbështetur tërë atë potencial krijues artistik,letrar,sportiv,si dhe informimin për aq sa është e mundur objektiv ,mbi gjendjen politiko-ekonomike në trojet shqiptare dhe në botë!
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close